Öne Çıkanlar Mustafa Tuna Papaz Brunson Çalışma Bakanı. Jülide Sarıeroğlu Macaristan EXYNOS 9610

Bu haber kez okundu.

Fatih Eryılmaz Projeleri

Gümrük vergisi olarak da adlandırılan tarife, genellikle ithalatçı ülkenin hükümeti tarafından ulusal sınırları aştıkça mallar üzerinden alınan vergidir. Tarife ve gümrük kelimeleri birbirinin yerine kullanılabilir.

Gümrük Tarifeleri Amaçları

Tarifeler ya geliri artırmak ya da yerli sanayileri korumak için alınabilir. Ancak geliri artırmak için tasarlanan bir tarife de güçlü bir koruyucu etki yaratabilirken, öncelikle koruma için alınan bir tarife gelir getirebilir.

Yurtiçinde üretilen mallar benzer ithal mallar ile aynı vergiye sahipse veya vergiye tabi yabancı mallar yurt içinde üretilmiyorsa ve tarife nedeniyle talebin yönlendirildiği yurtiçinde üretilen yedekler yoksa, vergi koruyucu değildir. Tamamen koruyucu bir görev, üretimi ihracat endüstrilerinden uzağa ve talebin arttığı ikameler üreten korunan yerli endüstrilere veya diğer endüstrilere kaydırmaya eğilimlidir. Öte yandan, tamamen gelir vergisi, vergilendirilmiş ürünleri üreten endüstrilere kaynak yatırılmasına veya bu tür malların yakın ikamelerine neden olmayacak, ancak kaynakları ek devlet makbuzlarının harcandığı mal ve hizmetlerin üretimine yönlendirecektir.

Fatih Eryılmaz Sadece gelir açısından bakıldığında, bir ülke yerli üretime eşdeğer bir vergi uygulayabilir (onu korumaktan kaçınmak için) veya göreceli olarak az miktarda ithal edilen genel tüketim mallarını seçebilir ve bunları değiştirme eğilimi olmayacak şekilde düşük görevlere tabi tutabilir. Öte yandan, bir ülke kendi sanayisini korumak isterse, korunan malların listesi uzun olacak ve tarife oranları yüksek olacaktır. Siyasi hedefler genellikle tarifelerin uygulanmasını veya kaldırılmasını motive eder. Tarifeler ayrıca üç gruba ayrılabilir: transit vergileri, ihracat vergileri ve ithalat vergileri.

Transit Vergileri

Bu tür bir vergi, bir ülkeden gelen, başka bir ülkeden geçen ve üçüncü bir ülkeye sevk edilen emtialara uygulanır. Adından da anlaşılacağı gibi, transit vergiler malların geçtiği ülke tarafından alınır. Bu tür vergiler artık ticari politikanın önemli araçları değildir, ancak merkantilist dönemde (16. - 18. yüzyıl) ve hatta bazı ülkelerde 19. yüzyılın ortalarına kadar ticareti yönlendirmede ve bazı rotalarını kontrol etmede rol oynamışlardır. Transit vergilerin en doğrudan ve anında etkisi, uluslararası ticarete konu olan malların miktarındaki bir azalma ve bu ürünlerin ithalatçı ülkeye olan maliyetinin artmasıdır.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=SHYdTja55fg

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.