Öne Çıkanlar Ukrayna Türkiye beşiktaş istead tarım

Bu haber kez okundu.

En Güncel Akor Sitesi Akorlar.com
Akor, temel tanımı itibari ile, birden fazla sesin bir araya gelerek oluşan kompleks ses bütünüdür. Gitar çalımında bizlere rotasyon sağlayan akorlar da, notaların batı müziğindeki isimlendirme biçimi olan "Harfler" vasıtası ile gösterilir. Bu notaların gösterimi şu şekilde gerçekleştirilir.

A: La notası
B: Si notası
C: Do notası
D: Re notası
E: Mi notası
F: Fa notası
G: Sol notası

Akorlar, temelde "Majör" notalar ve "Minör" notalar olarak ikiye ayrılır. Ancak bu kavramları anlayabilmek için öncelikle "Gam" ifadesini anlamak gerekir.
Gam; basit tanımı ile bir notadan başlayıp başka bir notada biten bir nota dizilimidir. Türk müziğindeki "Makam" ile benzerlik gösterir. Örneğin Türk Müziğinde "Hicaz" makamı vardır. Hicaz makamındaki eserlerde "Do diyez (Do#)" notası kullanılır. Bu makamda Do notasının tabii hali olan "Naturel Do" asla kullanılmaz. Aksi takdirde makamın dışına çıkılmış olur. Yine batı müziğinden örnekleyecek olursak "Pentatonicgam" isimli gamı incelemek gerekir. İsmini Latince'deki "Penta" yani Türkçe karşılığı olan "5" rakamından alır. Daha da Türkçeleştirecek olursak "5 tonlu (sesli, notalı) makam" anlamını taşır. Karar sesini "La" notası aldığımızda bu dizin "LA-DO-RE-Mİ-SOL" şeklinde ifade edilen bir gam olur.

Nota Aralıkları


Notaların birbirlerine uzaklığı, "Tam ses" veya "Yarım ses" ifadelerini ortaya çıkartır. Eğer iki nota arasındaki uzaklık gitar üzerinde iki perdeden oluşuyorsa bu notalara "Tam ses", eğer bu uzaklık bir perdeden oluşuyorsa bunlara "Yarım ses" denilmektedir.

Minör Akorlar


İngilizcede karşılığı "Küçük" olan majör dizilerin oluşumu, kullanılan notaların aralıklarının uzunluğu ile ifade edilir. Eğer bir dizindeki nota aralıkları bir tam bir yarım, iki tam bir yarım ve iki tam ses aralığından oluşan ses dizininin ismi "Minör" dizidir. Bu ses aralıklarında kullanılan notalara da "Minör Akor" denilmektedir.

Majör Akorlar


Majör diziler de, iki adet tam sesin yanına bir adet yarım ses, üç tam ses ve bir yarim ses kullanılarak oluşturulur. Yine, bu aralık dizinine uygun akorlara "Majör Akor" denilmektedir.

Akorlar Nasıl Gösterilir?


Akorlar, tıpkı notaların gösterildiği gibi harflerle gösterilir. Majör ve Minör ifadeleri bir ses dizini, yani bir gam için kullanılan ifadeler olduğu için notalarda gözlemlemesek de, akorlarda bu majör ve minör ayrımını yapmamız için Minör akorların nota isimlerinin yanına "m" harfi konulur. Örneğin La notası olan A majör akoru gösterirken, bunun yanına "m" harfi koyarak oluşturduğumuz Am La minör akorunu göstermektedir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.