Öne Çıkanlar Ukrayna En iyi partner arkadaşlık sitesi Toprak Mahsulleri Ofisi Ruslar Kanuni

Bu haber kez okundu.

KANADA HAKKINDA GENEL BİLGİLER
Kanada, Rusya'dan sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesi , kabaca Kuzey Amerika kıtasının tamamını işgal ediyor. Kanada'nın büyüklüğüne rağmen, dünyanın en seyrek nüfuslu ülkelerinden biridir.

Ülkenin 3 tarafı okyanusla çevrilidir. Büyüleyici sahilleri, görkemli dağları, vahşi nehirleri, ormanları ve el değmemiş göllere sahiptir. Ayrıca sofistike alışveriş ve mutfak lezzetleri sunmaktadır. Calgary Stampede'den Shakespeare Festivali'ne, etnik festivallerden Ottawa'daki muhafazanın değiştirilmesine kadar, Kanada, İngilizce ve Fransızca, tarihi ve modern  bir harmanıdır.

Kanada, ABD ile dünyanın en uzun sınırını paylaşmasından dolayı, her zaman yakın bağlara sahip olmuştur. Bununla birlikte, ABD ile kapsamlı coğrafi, kültürel, finansal ve ekonomik bağlarına rağmen, Kanada, güney komşusunun benzersiz bir ayrıcalığına sahiptir.

Ottawa

Ottawa ("suya yakın" anlamına gelen bir Hint kelimesinden türetilmiştir) Rideau ve Gatineau nehirlerinin arasında New York eyalet sınırının yaklaşık 60 km kuzeyinde ve Montreal'in 120 mil batısında temiz, çekici ve modern bir şehirdir. Şehrin nüfusu toplam 400.000 üzerindedir. İklimi yaşamaya oldukça elverişlidir.

Kanada'nın başkenti olan Ottawa'nın ana işi hükümettir ve Washington DC'de olduğu gibi, az sayıda sanayi vardır. Sosyal koşullar, diplomatik ve hükümet çevrelerinin taleplerine yönelik olsada, yaşam koşulları ABD şehirlerine benzerdir.

Kanada Nüfusu

Kanada'nın 31.3 milyon insanının üçte ikisinden fazlası ABD sınırının 100 milinde yaşıyor.

Nüfusun yaklaşık %28'i İngiliz, yaklaşık %23'ü Fransız, %15'i diğer Avrupalı, %2'si yerli Hint ve Eskimo'dur. Kanada'nın altı milyondan fazla Fransızca konuşan vatandaşı, bunlar 300 yıl önce ülkeye yerleşmiş olan sömürgecilerin torunlarıdır. Quebec eyaleti Fransızların yoğğun olduğu bölgesir ve resmi dili Fransızcadır. Ancak ülkenin %20'si başta Ontario ve New Brunswick olmak üzere  diğer bölgelerinde de yaşıyorlar. Manitoba'da da büyük bir Fransız topluluğu vardır.

İngilizce konuşan nüfus, Britanya Adaları'ndan gelen göçlerle oluşturulmuştur . ABD'nin en büyük akını, binlerce "Empire Loyalist"in Kanada'ya kaçtığı Amerikan Devrimi sırasında meydana geldi . Çoğu, güney ve güneydoğu Ontario'daki "Yukarı Kanada" da yerleşmiştir. Ne İngiliz ne de Fransız kökenli olmayan Kanadalılar çoğunlukla Almanlar, Ukraynalılar, İskandinavlar, İtalyanlar, Hollandalılar, Polonyalılar, Çinliler, Hintliler ve Pakistanlılardır.

DİN

Kanadalıların yaşamında önemli, ama azalan bir rol oynar. %42'si Roma Katolikleridir. En büyük Protestan mezhebi, nüfusun yaklaşık %17'si, Birleşik Kanada Kilisesi'ne bağlıdır.  Neredeyse%10'luk nüfusu, Presbiteryenler, Lutherciler, Baptistler ve Yahudilerle birlikte Anglikanlar'dır.

HÜKÜMET

Kanada'nın parlamenter hükümet sistemi  Kuzey Amerika Anayasısana benziyor.  Kuzey Amerika Yasası 1867 İngilizlerin anayasasına benzer bir yazılı anayasadır. Belli başlı bölgesel anlaşmazlıklarla birlikte, belirli hakların güvence altına alınmaması, 1970'lerin sonlarında gerçek bir Kanada anayasasının ciddi olarak ele alınmasına neden oldu. Yıllarca süren tartışmalardan sonra, Başbakan Pierre Trudeau 1982'de "anayasaya ev sahipliği yaptı". İngiliz Parlamentosu onayından sonra, Kraliçe II. Elizabeth ve Trudeau, 1982 Nisan'ında Ottawa Parlamentosu Töreni Hakkında Anayasa Yasası'nı imzaladı. Yeni anayasada yer alan tüzükte Hak ve Özgürlükler içerir.

Ülkenin yasal ve parlamento uygulamalarının çoğu, Büyük Britanya'da olduğu gibi, eski geleneklerden türetilmiştir. Öte yandan, 10 eyalet, ABD’ye benzeyen bir federal sistemde birleşmiş olsa da, eyaletlerin Amerikan devletlerinden daha fazla sorumlulukları ve güçleri var.

Kraliçe II. Elizabeth  Kanada'nın devlet başkanlığını yönetmektedir ve Kanada'nın İngiliz Milletler Topluluğu'na bir sembolüdür. Kanada'nın kişisel temsilcisi Genel Validir.

 

SANAT, BİLİM, EĞİTİM

Kanada'daki sanatların gelişimi sadece ülkenin kültürünü ve coğrafyasını değil, aynı zamanda hızla büyüyen bir ulusun izini taşıyor. Fransız ve İngiliz kültürel geleneğin varlığı sanatta çeşitliliğe yol açmıştır. Sanatsal faaliyetlerin çoğu  metropol şehirlerde gelişti. II. Dünya Savaşı'ndan bu yana, ekonomik büyüme Kanadalılara daha çok sanatla ilgilenme ve eğlenme imkânı verdi ve göçmenlerin akını mevcut yetenek havuzunu arttırdı.

KANADA’DA İNGİLİZCE DİL OKULLARI

Kanada’da çalıştığımız dil okulları aşağıdaki gibidir.

Toronto:

 

Kaplan International ,EC Language School, Embassy English, LSI International Studies, ILAC International Language Academy ,ILSC ,Eurocenters , Sprott Shaw ,Staffordhouse International

Oxford House College

 

Vancouver:

 

Kaplan International, EC Language School , St. Giles International , LSI International Studies ,ILAC International Language Academy, ILSC ,Eurocenters , Sprott Shaw ,Oxford House College

 

Calgary:

 

Oxford House College

https://maylaabroad.com/fiyat-listesi/

 

Kanada’da dil okulları haricinde verdiğimiz hizmetler ; Kanada Üniversiteleri yerleştirme ,  MBA , Sertifika Programları , Lise yerleştirmeleri,

TİCARET VE EKONOMİ

Kanada'nın son derece gelişmiş ekonomisi sayesinde dünyadaki en yüksek yaşam standartlarından biridir. İmalatta ; ulaşım , iletişim, mühendislik, çelik, tüketim alanlarında yoğunlaşılmıştır. Özellikle Abd ve Kanada arasında otomobil ve yedek parça üretimi dikkat çekmektedir. Çoğu üretim Ontario and Quebec'te yapılmaktadır.

Alberta petrol doğal gazda sektörlerinde hızla büyümeye devam ediyor. Kanada'nın zengin doğal kaynakların üzerine inşa edilen birincil kaynaklar ekonominin önemli bir parçası ve ihracat kaynağı olmaya devam ediyor. Lider kaynak endüstrileri şunlardır; orman ürünleri petrol, doğal gaz, hidro elektrik güç tahıllar ve diğer tarım ürünleri asbestos ,potasyum hidrat demir dışı metallerin madenciliği ve balıkçılık. Diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi hizmet sektörü de hızla büyümektedir.

Ekonomi, ticaret ve diğer ülkelerle yapılan yatırımlarla yakından ilişkilidir, özellikle ABD ile olan ticaret, toplam üretimin beşte birinden fazlasını temsil etmektedir. ABD ve Kanada arasında önemli ölçüde iki yönlü doğrudan yatırım vardır, ancak Kanada'daki ABD yatırımı seviyesi, ekonomideki göreceli olan önemlilik nedeniyle daha yüksektir.

ULAŞIM

Kanada'nın uzak kuzey bölgeleri dışında ulaşım Abd'yle kıyaslandığında  daha gelişmiş bir sisteme sahiptir. Geniş hava ağı dünyanın büyük küçük tüm yerlerine ulaşımı sağlar. Yurtiçi hava ulaşımı ücretleri Abd'de olduğundan daha fazladır. Büyük şehirlerden uzak mesafelere ulaşım oldukça fazladır. İyi bir karayolu sistemine sahip olan ülkenin geniş kamyon, otomobil otobüs trafiği rahattır.

Kanada demiryolu sistemi, oldukça muazzam olsa da ABD'ye benzer birçok problemi vardır. Yolcu hizmeti devam etmesine rağmen, Quebec-Windsor  dışında durum kötüdür.

Su taşımacılığı büyük ölçüde dış ticaret açısından önemlidir. Büyük limanlar Vancouver, Montreal, diğer St. Lawrence Nehri noktaları, Halifax ve St. John (New Brunswick). Büyük Göller St. Lawrence denizyolu ve Nehir Sistemi, Duluth, Minnesota ve Thunder , Ontario gibi daha küçük boyutlu okyanus gemilerinin hareket etmesine izin veren önemli taşımacılık rotasıdır.

Büyük şehirlerde genel olarak toplu taşıma sistemleri vardır. Montreal ve Toronto'da metro sistemi vardır. Kanada şehirleri, büyük ölçüde Amerikan şehirlerindeki kadar iyi toplu taşıma düzenlemelerine sahiptir.

 

Kanada’da eğitim alırken çalışmak isterseniz ; https://maylaabroad.com/kanadada-egitim-alirken-para-kazanmak-ister-misiniz/ mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.