Öne Çıkanlar Ukrayna Türkiye beşiktaş istead tarım

Bu haber kez okundu.

İngiltere Konsolosluğu Evlat Edinilmiş Çocuklar İçin İngiltere Yerleşim Vizesi

İngiltere Konsolosluğu Evlat Edinilmiş Çocuklar İçin İngiltere Yerleşim Vizesi 


Evlat edinilen bir çocuğun veya evlatlık edinme işlemleri İngiltere’de yapılacak olan bir çocuğun İngiltere Konsolosluğu nezdinde Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusu yapması ve İngiltere'de evlat edinen kişi/kişiler ile yaşayabilmesi mümkündür. CSS Legal danışmanlık firması ile tüm yerleşim vizesi başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Evlat edinme ile ilgili ve evlat edinildikten sonra bu çocuğa İngiltere vizesi almanın oldukça karmaşık ve kapsamlı kuralları bulunur. Bu durumun temelinde yatan sebep ise; bu hususu belirleyen tek yasal dayanağın İngiltere göçmenlik kanun, kural ve uygulamalarının olmayışıdır. Bunların yanında, uluslararası sözleşmelerdeki düzenlemelerin ve evlat edinme işlemlerinin İngiltere dışında bir ülkede yapılması durumunda bu ülkenin hukuku ve ilgili düzenlemelerin gereksinimlerinin de yerleşim vizesi kategorileri arasında yer alan bu vize başvurularında yerine getirilmesi gerekmektedir. CSS Legal şikayet edilen İngiltere yerleşim vizelerinin bu zor ve karmaşık başvuru koşulları ile ilgili danışanlarını vize başvuru işlemlerinin en başından başvuru sonuçlanana kadar detaylı bilgilendirmektedir.

İngiltere’ye evlat edinilen bir çocuğun veya evlat edinilmek üzere İngiltere’ye getirilmek istenen bir çocuğun İngiltere yerleşim vizesi başvurusu için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunur.

Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurularında evlatlık edinmek isteyen kişi her şeyden önce İngiltere’de yerleşik olarak bulunmalıdır. Yani kişi ya İngiliz vatandaşı olarak ya da sürekli oturum izni sahibi olarak İngiltere’de olmalıdır. Evlat edinilecek olan çocuğun evlat edinme işlemleri 4 farklı şekilde gerçekleştirilir;

  1. Evlat edinme işlemi, İngiltere mahkemelerinde yapılacaksa evlat edinmek isteyen kişiler işlemleri İngiltere’de başlatmış olmalıdır. Eğer bu işlemler İngiltere’de başlatıldıysa evlat edinilecek çocuk için 12 ay süreli olmak üzere Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusu gerçekleştirilebilir. Vizenin alınmasının ardından çocuk İngiltere’ye gelir ve sonrasında İngiltere’deki yetkili mahkemede evlat edinme davasının işlemleri yapılmalıdır. Eğer evlat edinen anne ve/veya baba İngiltere vatandaşı ise mahkemenin evlatlık verme kararı ile beraber çocuk da başka bir işleme gerek kalmaksızın İngiltere vatandaşı olacaktır. Yani daha sonrası için de mahkemede yapılan bu işlemin ardından çocuk için herhangi bir vize uzatma işlemi gibi bir işlem yapılmasına gerek olmayacaktır.
  2. Evlat edinme işlemi uluslararası sözleşmeler kapsamında da gerçekleştirilebilir. Bu noktada Birleşmiş Milletler’in 1980 yılında imzalamış olduğu Lahey Sözleşmesi (Hague Convention) ile 1993’te imzalanan Çocukların Korunması ve Ülkelerarası Evlat Edinme Konusunda İşbirliğine Dair Sözleşme kapsamında ve bu sözleşmelerin öngördüğü kural ve şartlar dikkate alınarak İngiltere dışında evlatlık alınmış ise bu evlatlık çocuğun İngiltere vizesi ile İngiltere’ye getirilmesi de mümkündür. Bu sözleşmeler çerçevesinde çocuğun yüksek menfaati çok önemli bir yer tutar. Çocuğun evlat edinilerek İngiltere’ye getirilmesi onun lehine bir durum olacaksa uluslararası sözleşmeler çerçevesinde çocuk evlatlık edinilebilecektir. Bu sözleşmeler çocukların kaçırılması, değiş tokuş yapılması ve para ile satılması gibi insan ticaretine maruz kalmalarını önlemek ve çocukların menfaatlerini korumak amacıyla uluslararası evlat edinme kurallarının belirlenmesini de sağlamıştır. Bu sözleşmeler çerçevesinde çocukların nasıl İngiltere’ye getirilebileceği hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişilerin CSS Müşavirlik uzmanları ile iletişime geçerek işlemlerini yapmaları vize alma ihtimalini arttıracaktır.
  3. Evlat edinme işlemi çocuğun evlat edinildiği ülkedeki mahkemelere ait kararla da olabilir. Ancak bunun için İngiltere o ülkenin mahkemesinin kararını tanıyor olmalıdır. Ancak bu şekilde çocuğun İngiltere vizesi alınarak İngiltere’ye götürülmesi mümkün olacaktır. CSS Legal şikayet edilen bu prosedürlerin vize başvuru süreçlerini ne kadar zorlaştırdığı ile ilgili danışanlarını bilgilendirmekte ve bu süreci birlikte yürütmek adına tüm desteği kendilerine sağlamaktadır. 
  1. Son olarak evlat edinme işlemi De Facto yani fiili evlatlık edinme yöntemi ile de yapılır. Eğer fiilen bir evlatlık alınması mevzu bahis ise, yani herhangi resmi bir evlatlık alma işlemi olmadan gerçekte bir çocuk evlatlık alınmış ise bu çocuk için de Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi başvurusu yapmak da mümkündür. Ancak bu şekilde evlat edinilmiş olan bir çocuk gerçekte evlatlık alınmış olmasına rağmen bu İngiltere göçmenlik kanunlarındaki farklılıklardan ötürü evlatlık sayılamayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken, evlatlık alma ile ilgili şartların göçmenlik kanun ve kurallarınca öngörülen kriterlere uygun olmasıdır. Örneğin; çocuğu evlatlık edinen anne ve babadan en az birinin İngiltere’de sürekli oturumunun olması gereklidir. Çocuğun kendi ülkesindeki ailesi ile bağının kopmuş olması da İngiltere göçmenlik kurallarınca uyulması gereken şartlardan biridir. Ayrıca ek olarak ailenin başka çocukları bulunuyorsa evlat edinilen çocuğun da aynı imkânlara ve standartlara sahip olacağı vize başvurusunda kanıtlanabilmelidir. 
CSS Legal yorum ve analiz gerektiren bu vize türünün başvuru sürecinde, kendileriyle çalışan müşterilerine Londra ofisiyle koordineli bir şekilde hizmet verir ve ilgili göçmenlik kuralları uyarınca  başvurunun yapılmasını sağlar.

Diğer önemli hususlardan biri de evlatlık olarak alınacak çocuğun 18 yaşından küçük olması gerektiğidir. 18 yaşından küçük bu çocuğun maddi yönden kendisine bakamayacak durumda olması, evlenmemiş olması ve bağımsız bir yaşam sürmüyor olması gerekmektedir. 

Evlat edinilen çocuğun Evlat Edinilmiş Çocuklar için İngiltere Yerleşim Vizesi alabilmesi için gerekli bir diğer şart; evlat edinen anne ve babanın eğer varsa diğer çocukları ile bu evlat edinilen çocuğun aynı şartlara ve haklara sahip olacağını başvuruda ispatlayabilmesidir.

Ayrıca evlatlık edinen aileler, çocuklarının dil eğitimi, üniversite veya sertifika eğitimleri vb. programlara katılması için Student Portal International uzmanlarıyla görüşerek detaylı bilgi edinebilirler.

Evlat edinen ailenin dikkat etmesi gereken bir diğer şart, evlat edinilen çocuğa İngiltere vizesi verildiği takdirde bu çocuğun bakımı, geçimi ve konaklayacağı yer vb. ile ilgili bütün masraflarını devlet sosyal yardımlarına ihtiyaç duymayacak şekilde sağlayabileceklerini belgeler ile ispat etmeleri gerekliliğidir. 

Bu İngiltere vizesi türü ile ilgili son bilinmesi gereken ise, evlat edinilecek olan çocuk eğer Avrupa Birliği vatandaşı ise bu vizeye ihtiyacı olmayacaktır. Yani Avrupa Birliği vatandaşı olan evlatlıkları doğrudan İngiltere’ye getirmek mümkündür.

İngiltere vizesi, İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ve İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvurularında uzmanlaşmış CSS & Co Legal Services yerleşim vizesi kategorilerinde de tecrübeli kadrosu ile 2006 yılından bu yana hizmet vermekte ve müşterilerinin vize reddi alma ihtimallerini verdiği destek ile de düşürmektedir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.